Kostel byl ve středověku jednou z nejdůležitějších staveb v obci. Provázel vesničany celým jejich životem. V kostele byli krátce po svém narození pokřtěni, následovala první zpověď, první svaté přijímání a pravidelné návštěvy bohoslužeb. V kostele probíhaly svatby, ale také pohřby, neboť středověké kostely bývaly zpravidla obklopeny hřbitovem. O nedělích a významných svátcích se zde shromažďovali lidé z celé farnosti nejen ke mši a kázání, ale také aby se setkávali a pohovořili si.
Hříškov neměl vlastní kostel a příslušel od středověku k farnímu kostelu smolnickému, kam Hříškovští pravidelně docházeli. Po třicetileté válce (asi v polovině 17. století), kdy smolnická fara nefungovala, museli Hříškovští navštěvovat kostel až ve vzdálených Radonicích a od 60. let 17. století pak bližší kostel ve Vrbně. Koncem 17. století (roku 1698) byla smolnická fara obnovena.
Současný kamenný kostel byl v Hříškově postaven až v roce 1834. Od té doby se jeho podoba nezměnila. Kamennému kostelu údajně předcházela malá kaple ze dřeva, která měla stát nedaleko místa dnešní stavby. Bohužel se mi nepodařilo zjistit ohledně této stavby nic bližšího. Vlastní křesťanská kaple vznikla v Hříškově poměrně pozdě, zvlášť uvědomíme-li si, že této kamenné stavbě předcházela stavba kamenné židovské synagogy postavené v obci roku 1806. Ta se bohužel dnešní doby nedočkala a byla zbourána nedlouho po druhé světové válce.
Kaple Nejsvětější Trojice byla vystavěna z prostředků darovaných hříškovskými občany. Stavbu provedli Vojtěch Mathyáš, mistr zednický v Hříškově, a Fila, mistr tesařský ze Smolnice. Arcibiskupská kancelář v Praze nařídila, aby Hříškovští do konce roku 1840 složili 100 zlatých jako udržovací fond pro kapli. Tento obnos byl uložen na 5 % úrok (od roku 1872 zvýšen na 6 % úrok) a z těchto prostředků probíhaly následné opravy kaple.
Kaple byla zasvěcena sv. Trojici a vysvěcena byla dne 3. května 1841. Střecha vížky byla původně pokryta šindelem, který měl být dodatečně nahrazen plechem. Z doby před rokem 1841 pochází posměšné říkadlo Hříškovkých: „Čtyři práva, žádná správa. A kaplička bez futrála“, což souvisela právě s onou dočasnou prkennou střechou kaple.